Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne

Niemowlęta, małe dzieci, przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym łączy pasja do zabawek. Kolorowych, miękkich, twardych, mniej lub bardziej skomplikowanych. Zabawki są fascynujące, pomagają w poznawaniu świata. Każdy okres życia dziecka jest odpowiedni na wprowadzenie zabawek edukacyjnych do zabaw, aby pomóc dziecku rozwijać się twórczo, bo twórcze wybory są dobrym wyborem.

Dzisiejszy świat żyje w ciągłym stresie, pospiechu i tempie, który nie pozwala rodzicom na spędzanie wystarczającej ilości czasu z dzieckiem i poświęceniu mu należytej uwagi. W efekcie skutkuje to pozbawieniem dziecka istotnego bodźca stymulacji do poznawania, odkrywania i uczenia się świata. W późniejszym czasie dziecko zaczyna borykać się z problemami w nauce będących wynikiem brak doświadczeń edukacyjnych od najmłodszych lat. Wiadomo bowiem, że dziecko uczy się najlepiej i jest to okres w życiu człowiek, w którym z łatwością przyswajane są wszystkie informacje. Jako rodzice często z rozrzewnieniem wspominamy zabawki naszego dzieciństwa, czas spędzony z kolegami na boisku, trzepaku i chwile radości, którym nie towarzyszyły wyszukane gadżety elektroniczne. Mknący do przodu świat i my zatraceni w tym biegu, często podsuwamy dzieciom mniej lub bardziej świadomie do zabawy nasze telefony, tablety czy laptopy. Gry rozwijają pewne umiejętności, sprawiają również, że u dziecka pojawiają się pierwsze objawy uzależnienia. A gdyby tak zamienić je na zabawki edukacyjne?

Zabawki edukacyjne= nauka + zabawa.

Labirynt- zabawka edukacyjna

Każde dziecko uwielbia się bawić i raczej nie ma w tej dziedzinie wyjątków. Potrzeba poznawania, doświadczania nowych bodźców i uczenia się jest częścią natury młodego organizmu. Dzieci mogą nauczyć się ważnych w życiu umiejętności poprzez zabawę. Gra i zabawa są jednymi z ważniejszych aktywności dziecka. Skrzętne połączenie tych dwóch elementów stanowiących filar dziecięcej dynamiki z edukacją, to najlepsza forma nauki przez zabawę. Maluch potrzebuje zabawek do zaspokojenia potrzeb związanych z własnym ciałem, z możliwościami ruchowymi. Dla niego zabawki powinny być proste i wymagające koordynacji. Dla dzieci w wieku przedszkolnym ważne są zabawki rozwijające koordynację mięśniową i dostarczające doświadczeń i umiejętności w dziedzinie badawczej. Dziecko starsze uczy się nieświadomie, przyswajając wiadomości niemal automatycznie, gdy gra.

W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła świadomość i zainteresowanie rodziców przy wyborze inteligentnych zabawek dla swoich pociech. Zabawki te zachęcają dzieci do nauki, rozwijania konkretnych umiejętności w prosty i przyjemny sposób, a także kształtują dziecięce zainteresowania i odpowiednio je ukierunkowują. Taka forma zabawy przez naukę pozwala również wykrywać we wczesnym stadium dziedziny, przedmioty i zagadnienia, z którymi dziecko ma największy problem, nad którymi warto popracować wspólnie.

Zabawki edukacyjne- Jakie wybrać?

Zabawki edukacyjne są specjalnie projektowane, z myślą o dzieciach. Szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo dziecka podczas ich użytkowania, a także formę przekazywania informacji i uczenia konkretnych działań w zakresie kształcenia dzieci w różnym wieku. Ponieważ dzieci uwielbiają się bawić, wraz z zabawkami edukacyjnymi są stymulowane do odpowiednich reakcji pojawiających się w odpowiednim czasie.

Układanka Puzzle

Na rynku pojawiają się również zabawki edukacyjne, których należny unikać. Są to głównie produkty, które mają tendencję do przedstawiania przemocy i wymuszania nieprzyjemnych i niestosownych zachowań u dziecka. Dlatego wybór zabawki powinien być przemyślany, a sama zabawka sprawdzona bądź polecona przez kogoś wartego zaufania.

 

Zabawki są jednymi z pierwszych elementów z jakimi dziecko wchodzi w interakcję. Zabawki uczą dziecko jak chwytać przedmioty, ciągnąć, odpychać, dostosowywać ruch ciała do ruchu zabawki. Małe dzieci z rozkoszą pokonują bariery, przekraczają granice swoich możliwości w zakresie poznawczym i twórczym. Wszystko jest dla nich fascynującym, nowym doświadczeniem, jedyne czego potrzebują, to odpowiednich narzędzi wspomagających kreatywny postęp. Na późniejszych etapach rozwoju zabawki edukacyjne wspomagają rozwijanie wyobraźni, uczą dzieci, że przedmioty mają równie właściwości, dowiadują się jak je łączyć w większe, ciekawsze obiekty.

 

Kiedyś podstawowym źródłem informacji i pierwszym nauczycielem dziecka był rodzic. W czasach, gdy dorosły ma coraz mniej czasu na zabawę z dzieckiem, warto pamiętać, by zabawki, również te edukacyjne, nie stawały się substytutem troskliwego ojca i mądrej mamy, a jedynie kolejnym narzędziem wspomagającym rozwój i ułatwiającym komunikację ze światem zewnetrznym. Najlepszym bowiem połączeniem dla dziecka będzie zabawa z rodzicem, który znajdzie codziennie odpowiednią ilość czasu do nauki, zabawy i poznawania świata ze swoją pociechą.

Klocki drewniane Zjeżdżalnia Przebijak Warsztat Wieża z klockówArka Noego Sorter