JAK WYBIERAĆ ZABAWKI DLA DZIECI?

JAK WYBIERAĆ ZABAWKI DLA DZIECI?

Zabawy nie wolno lekceważyć, bo to bardzo poważna sprawa! Przez kilka lat to właśnie zabawa jest podstawową aktywnością dziecka, podczas której bardzo intensywnie ono się uczy! Jak więc wybierać zabawki dla dzieci, aby umożliwić im prawidłową ekspresję?

Nikt nie ma wątpliwości, że zabawki są dzieciom potrzebne. Pytanie jednak brzmi: jak je wybierać? Kamyczki, listki, piasek, woda i wszystko, co dziecko może naturalnie zaobserwować w otoczającym je świecie, i bawić się tym bez udziału zabawek dedykowanych jest równie ważne, co same zabawki. Ponieważ im więcej zabawek o różnym stopniu skomplikowania zadań, tym dziecko ma lepsze warunki rozwoju!

Najlepiej wybierać zabawki, które pobudzają wyobraźnię i skłaniają do wykonywania różnych aktywności! Atrakcyjna dla dziecka jest taka zabawka, która wiąże się z jego nowo opanowanymi umiejętnościami. Fascynację dzieci często wzbudzają przedmioty domowe, codziennego użytku, a także zabawki umożliwiające wielokrotną i zróżnicowaną manipulację! Nie bez powodu drewniane klocki są tak popularne, a także wszelkie warsztaty czy kuchnie, pozwalające naśladować opiekunów czy rodziców.

DREWNIANA KUCHNIA Z AKCESORIAMI


Jest jeszcze jedna metoda na wybór odpowiedniej zabawki. Intuicja, polegająca na obserwacji dziecka, które w pewnym sensie samo decyduje czym chce się bawić, obdarzając zabawkę zainteresowaniem. Najczęściej w tym przypadku dzieci wybierają to, co pozwala im przede wszystkim na nieskrępowaną swobodę i eksplorację!

Nie trzeba otaczać dziecka bardzo dużą ilością zabawek. Można wybrać kilka adekwatnych do wieku i możliwości rozwojowych dziecka. Warto wybierać takie, którymi dziecko żywo się interesuje.