CO ZROBIĆ Z NIETRAFIONYM PREZENTEM

CO ZROBIĆ Z NIETRAFIONYM PREZENTEM

Zakończył się okres wręczania upominków z okazji Świąt Bożego Narodzenia i część rodziców może stanąć przed dylematami związanymi z nietrafionym prezentem dla dziecka. Co zrobić, gdy pojawi się ten problem?

Tradycja obdarowywania prezentami w trakcie Świąt jest bardzo długa. Ten piękny zwyczaj pozwala cieszyć się czymś bardziej namacalnym, niż ciepłe słowa i życzenia. W tym okresie dzieci otrzymują sporą ilość zabawek i czasami nawet przy największej staranności mogą zdarzyć się błędy i pomyłki. Więc pamiętajmy, bądźmy wyrozumiali. Nie każdy zna tak dobrze nasze dziecko, jak my!

CO MOŻNA ZROBIĆ Z NIETRAFIONYM PREZENTEM?

Jeśli prezentu nie można zwrócić, warto odłożyć go na później. Możemy pomylić się w ocenie, i może okazać się, że nietrafienie w potrzeby czy gust malucha jest pozorne, ponieważ dzieci w krótkim czasie otrzymują wiele prezentów, naturalne jest to, że nie pobawią się od razu wszystkimi zabawkami.

Dodatkowo może pojawić efekt nadmiaru bodźców, a czasami do polubienia zabawki potrzeba czasu. Niemal każdy rodzic zetknął się z sytuacją, w której pozornie niechciana zabawka stała się nieodłącznym elementem zabawy każdego dnia.


Najmniej problematyczne są zabawki niedopasowane wiekowo, jeśli prezent przeznaczony jest dla starszego dziecka, niż nasze. Wtedy wystarczy zabawkę przechować i poczekać na odpowiedni moment. Jeśli dziecko otrzymało kilka podobnych do siebie zabawek, można je na przykład połączyć w serie, zapewniając maluchowi jeszcze więcej możliwości kreatywnego i twórczego spędzania czasu.

Zdarza się tak, że dzieci, które na co dzień uwielbiają się bawić, do nowych zabawek potrzebują odrobinę zachęty. Dlatego pamiętajmy, że jeśli nie możemy konkretnej zabawki zwrócić, możemy spróbować dziecko do niej przekonać poprzez podawanie przykładu.